TOP termékek

Kérdése van? Hívjon minket! | +36 62 765 246 |  info@online-gazda.hu 

Malom Gazdabolt | +36 62 278 721 | 6764 Balástya, Széchenyi u. 38. | Útvonal térképen [katt ide]

Agrotéka Gazdabolt | +36 62 765 246 | 6762 Sándorfalva, Sövényházi út 77. | Útvonal térképen [katt ide]

Bordányi Gazdabolt | +36 62 288 010 | 6795 Bordány, Kossuth u. 52. | Útvonal térképen [katt ide]

Blog

Az őszi metszés és fasebkezelés

Tombácz Martin
2023.11.20 09:01
Az őszi metszés és fasebkezelés

Az őszi metszés és fasebkezelés fontos szerepet játszik egy kert fenntartásában. A metszéssel eltávolíthatjuk az esetleges sérüléseket és a beteg növényi részeket, mielőtt azok továbbterjednének és mindemellett a növények méretét és alakját is rendbe tehetjük, amennyiben ezt szükségesnek látjuk.

A visszavágott cserjék és fák között ráadásul télen több fény jut a kartbe, ennek pedig a többi növény is hasznát veheti.
Fontos azonban megemlíteni, hogy nem minden növényt kell azonos időpontban ősszel metszeni. Például a rózsák és a gyümölcsfák különböző metszési időpontokat igényelnek.

 

 

 

 

 



Milyen eszközzel dolgozzunk?


Ahhoz, hogy a kertünkben profin tudjuk elvégezni a munkát, profi eszközökre is szükség van. Egy metszés során nem mindegy, hogy milyen sebet hagy maga után az általunk használt eszköz.

 

Ajánlott profi eszközök, metszőollók használata. A fa számára az a jó, ha szép, sima felületű metszés keletkezik a vágás után. A roncsolt, fűrészelt vágási sebek nehezebb gyógyulnak, meglehet hogy örökre látszódni fog a roncsolás nyoma. Amennyiben ilyen seb keletkezik azt érdemes egy kacorkéssel simára tisztítani a vágott felületet.


Metszőolló kínálatunk


A metszőollók eléréséhez kattints ide!



Mikor érdemes sebkezelést végeznünk?


Minden olyan seb esetében érdemes fasebkezelést végezni, amely egy 5 forintosnál nagyobb keresztmetszettel rendelkezik. A kisebb méretű sebek sok esetben maguktól is begyógyulnak a fa öngyógyító mechanizmusának köszönhetően.



Milyen fasebkezelőt alkalmazzunk?


Sokféle kezelőszert használhatunk a fasebkezeléshez. (A cél az, hogy a sebkezelő anyagokkal elősegítjük a gyorsabb gyógyulást, megvédjük a károsítóktól a növényt és így megnöveljük a fák élettartamát.)
Mi magunk is előállíthatunk oltóviaszt, mely gyanta, méhviasz és lenolaj keveréke.
Amennyiben nem szeretnénk magunk ki keverni az oltóviaszt, kapható szinte minden gazdaboltba Biocera készítmény, amely természetes összetevőkből áll. (méhviasz, gyanta és faggyú használatával készül.)
A másik népszerű készítmény még napjainkban a fagél, talán ez a leguniverzálisabb és legismertebb fasebkezelő anyag. Fontos azonban a fagél esetén megemlíteni, hogy mivel víz alapú, így csak fagymentes időszakban alkalmazható.

Fontos azonban a lehető legtermészetesebb kezelőszereket választani, hogy megőrízzük a növények és a környezet egészségét.