TOP termékek

Kérdése van? Hívjon minket! | +36 62 765 246 |  info@online-gazda.hu 

Malom Gazdabolt | +36 62 278 721 | 6764 Balástya, Széchenyi u. 38. | Útvonal térképen [katt ide]

Agrotéka Gazdabolt | +36 62 765 246 | 6762 Sándorfalva, Sövényházi út 77. | Útvonal térképen [katt ide]

Bordányi Gazdabolt | +36 62 288 010 | 6795 Bordány, Kossuth u. 52. | Útvonal térképen [katt ide]

Blog

Így lesz finom, bőtermő, zamatos a szamóca

Tombácz Martin
2023.09.21 10:05
Így lesz finom, bőtermő, zamatos a szamóca

A szamóca az egyik legkönnyebben telepíthető gyümölcsfajunk, a talaj-előkészítésnél azonban egy-két dologra érdemes odafigyelni!

Mikor ültessük?

A szabadgyökerű szamóca (vagy földieper) két ideális telepítési időszaka az ősz (augusztus, szeptember, október) és a tavasz (március, április, május). Konténerben nevelt palántákat az év bármely fagymentes szakában telepíthetünk. 

 

Milyen fajtát ültessünk?

Manapság egyre közkedveltebbek a folyton termő típusok, mint például a San Andreas, vagy Albion. Jó tudni, hogy a folyton termő fajták nagyjából ugyanolyan mennyiségű termést szüretelhetünk, mint egy korai, vagy késői fajtáról, csak elnyújtva hozzák terméseiket. Így lényegében egész nyáron csemegézhetünk kertünkben. 


Ha azonban szamócánkat el szeretnénk tenni télire lekvárnak, vagy mélyhűtőbe, érdemes olyan fajtát választanunk, ami egyszerre nagy mennyiségű termést hoz. Ilyen például a korai érésű, nagy, élénk piros gyümölcsű, ízletes Clery, vagy a kicsivel később érő, lédús Asia. Ha későbbi érésűt szeretnénk, válasszuk a finom, zamatos Scala-t.

Eper

 


Milyen talajba ültessük? 

A szamóca gyökere nem nő túl mélyre a talajban (sekélyen gyökerezik). Éppen ezért a talaj felső 30-40cm-es rétege legyen tápanyagban dús, laza, humuszos! Telepítés előtt pár héttel már készítsük elő a talajt az új jövevényeknek! A szamóca számára a talajt lazítsuk perlittel, és lássuk el megfelelő szerves trágyával, hogy biztosítsuk számára a szükséges tápanyagot! Komposztált szarvasmarha trágyát, Stallatico granulált szarvasmarha trágyát, Alginitet dolgozzunk a talajba. A könnyebb begyökeresedést segítsük elő Enraivellel és Humivell 26-al.

A földieper kártevői és betegségei

A kártevők ellen még telepítés előtt védekezzünk talajfertőtlenítéssel! Artis baktériumkészítmény használatával csak a kártevőket pusztítjuk el, a hasznos baktériumok és gombák elszaporodását pedig elősegítjük a talajban.


Szürkepenész ellen az eperszemek megjelenésekor Championt használhatunk, vagy rézszulfátot tartalmazó Cuprovell-t, amiben a réz nem a lombfelszínen, hanem a szövetekben fejti ki hatását, ennek köszönhetően gomba- és baktériumos betegségek nem képesek a növényen megtelepedni.

Mindkét termék biotermesztésben is engedélyezett. 


Gyomosodás megelőzése


A megfelelő gyommentes nevelést megkönnyíti az eperfólia használata, amit szintén telepítéskor érdemes lefektetni. Nagyon egyszerű a használata. Csupán le kell takarni vele a talajt, a széleken rögzíteni, majd a perforált résekbe beültetni a friss palántákat! Előnye, hogy eperkertünkben nem kell majd a gazzal bajlódnunk, a fekete fólia pedig melegen tartja a talajt. Ha nem szeretnénk eperfóliát használni, szabadföldön szalmával, kókuszrosttal vagy fenyőkéreggel takarjuk a talajt, hogy a gyümölcsök tisztábbak maradjanak, és ne rohadjanak meg esős időben!

Víz- és tápanyagszükséglet


Érdemes kissé megemelnünk a talajszintet az eperkertben, hogy a feleslegesen pangó víz le tudjon folyni a „bakhátról”, és az érő szamócák ne álljanak a vízben! 

Tavasszal és virágzáskor már feltétlen szükséges a folyamatos öntözés és tápanyagutánpótlás. Adjunk megfelelő tápanyagot szamócáinknak, hogy minél zamatosabb, élénkebb termésünk legyen! A töveket lássuk el Maximum készítménnyel, amely a kiváló minőségű szerves vegyületeinek köszönhetően, jó minőségű tápanyag a növényeink számára.